03 277x300 - نقش KPI در رشد مراکز درمانی(دندانپزشکی) و زیبایی

نقش KPI در رشد مراکز درمانی(دندانپزشکی) و زیبایی

شاخص کلیدی عملکرد یک شاخص قابل اندازه گیری است که نشان می دهد چگونه یک مجموعه در دستیابی به اهداف کلیدی کسب و کار خود مؤثر عمل کرده است. برای ارزیابی تمام روندهای کاری، این شاخص اهمیت بالایی دارد؛ به همین در این مقاله موضوع KPI  در مراکز دندانپزشکی را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

KPI یا Key Performance Indicator چیست؟

قبل از تعیین KPI  لازم است تعریف دقیقی از این موضوع داشته باشیم

KPI اطلاعات بسیار مهم و مفیدی، مربوط به عملکرد پرسنل برای مجموعه و کلینیک ها را فراهم می کند. این داده ها مجموعه ها را قادر می سازد تا بفهمند در راستای اهداف تعیین شده خود چگونه قدم بر می دارد. بدین ترتیب، KPI هایی که به خوبی طراحی شده باشند، تصویر روشنی از سطح فعلی عملکرد و یا لزوم ایجاد تغییرات ارائه می دهند.

KPI ها ابزارهای تصمیم گیری مفیدی هستند و مجموعه های درمانی و زیبایی از آنها در چندین سطح استفاده می کنند تا موفقیت خود را در رسیدن به اهداف ارزیابی کنند. KPI های سطح بالا ممکن است روی عملکرد کلی مشاغل متمرکز باشند، در حالی که KPI های سطح پایین ممکن است روی فرآیندهای بخش هایی مانند فروش خدمات، بازاریابی، منابع انسانی، CRM  و PRM و سایر موارد متمرکز شوند.

dentist marketing guide - نقش KPI در رشد مراکز درمانی(دندانپزشکی) و زیبایی

در سیستم “کی پی آی” برای هر فرد یا تیم، شاخص های فردی، سازمانی، تیمی، وظیفه ای و … تعریف می شود و افراد با توجه به دستیابی به این اهداف و شاخص ها، امتیاز دهی خواهند شد.

در سیستم “کی پی آی” برای هر فرد یا تیم، شاخص های فردی، سازمانی، تیمی، وظیفه ای و … تعریف می شود و افراد با توجه به دستیابی به این اهداف و شاخص ها، امتیاز دهی خواهند شد.

چه چیزی باعث می شود KPI مؤثر باشد؟

 وقتی در مورد شاخص عملکرد کلیدی یا KPI صحبت می کنیم، باید توجه داشت که تناسب شاخص با عملکرد مهم ترین قسمت تدوین این شاخص ها می باشد. در برخی مواردمجموعه ها بدون تحقیق، از شاخص های نامناسب و نامربوط به کسب و کار خود استفاده می کنند و سپس متوجه می شوند که تاثیرات مثبتی مشاهده نمی شود. اگر اطلاعات دقیق، واضح و مرتبطی جمع آوری شود و نظارت بر اجرای صحیح آن مداوم باشد، به زودی نتایج مثبت خود را نشان خواهد داد.

شناسایی اهداف اصلی مجموعه ها، مهم ترین گام برای تدوین KPI است. همچنین لازم است نحوه برنامه ریزی برای دستیابی به این اهداف و ابزارهای موجود کاملا شفاف شوند.

چگونه شاخص کلیدی عملکرد (KPI) تعریف کنیم؟

تعیین شاخص های کلیدی عملکرد می تواند کاری دشوار باشد. بخش مهم در KPI کلمه ی “کلیدی” آن است زیرا هر KPI باید به یک نتیجه خاص مربوط باشد. KPI ها معمولاً با معیارهای تجاری اشتباه گرفته می شوند. اگرچه اغلب با همان نیت مورد استفاده قرار می گیرند ، KPI ها باید براساس اهداف مهم یا اصلی مراکز تعریف شوند.

گام های اصلی تعریف KPI ها به صورت زیر است:

 • نتیجه مورد نظر شما چیست؟
 • چرا این نتیجه مهم است؟
 • چگونه می خواهید پیشرفت را اندازه گیری کنید؟
 • چگونه می توانید روی نتیجه تأثیر بگذارید؟
 • چه کسی مسئول نتیجه کار است؟
 • چگونه می دانید که به نتیجه خود رسیده اید؟
 • چند بار پیشرفت را برای دستیابی به نتیجه بررسی خواهید کرد؟

برای مثال ، فرض کنیم که هدف شما افزایش درآمد حاصل از فروش امسال است و شما می خواهید آن را KPI برای رشد فروش بنامید. در اینجا نحوه تعریف KPI آورده شده است:

هدف :  افزایش 20%حاصل از درآمد در سال جاری

نحوه اندازه گیری پیشرفت : افزایش درآمد نسبت به هزینه ها در مدت مشابه موجود در تاریخچه

نحوه انجام:  با برنامه ریزی مارکتینگ قوی برای دستیابی به مراجعین جدید، تبلیغ و خلق ارزش برای مراجعین فعلی .

مسئول مستقیم ارزش گذاری: مدیرمراکز

نتیجه قابل انتظار : درآمد امسال20  درصد افزایش یافته است

دوره بررسی : ماهانه بررسی خواهد شد

KPI SMART چیست؟

اسمارت که از جمع بندی حروف اول 5 کلمه ی زیر ساخته شده است، مدل معروف هدف‌گذاری است که می‌توان از این مدل برای تعیین KPI  مناسب استفاده کرد. از این معیارها عبارتند از:

 •  Specific هدف شما باید کاملا روشن، شفاف و صریح باشد.
 •  Measurable این اهداف و شاخص ها باید قابل سنجش و اندازه گیری باشند.
 • Attainable نباید غیر قابل دسترس یا عجیب باشند.
 • Related اهداف و شاخص ها باید کاملا مرتبط و متناسب با کسب و کار و سمت مورد نظر باشند.
 • Time حتما باید زمان مشخصی برای دستیابی به آنها مشخص نمود.

می توان KPI را با جزئیات بیشتر نیز رصد کرد

معیارهای SMART همچنین با افزودن قابلیت ارزیابی مجدد می توانند به SMARTER تبدیل شوند. این مراحل بسیار مهم هستند ، زیرا آنها تضمین می کنند که به طور مداوم KPI های خود و ارتباط آنها با تجارت خود را ارزیابی می کنید. به عنوان مثال ، اگر از هدف درآمدی خود برای سال جاری فراتر رفته اید ، باید تعیین کنید که آیا هدف خود را خیلی پایین تعیین کرده اید یا اینکه این مربوط به برخی از فاکتورهای دیگر است.

نحوه نوشتن و توسعه KPI

هنگام نوشتن یا توسعه KPI ، باید در نظر بگیرید که KPI چه نوع ارتباطی با هدف مشخص شده دارد. KPI ها باید متناسب با وضعیت شغلی، نوع کسب و کار، سمت افراد سفارشی سازی شوند و برای کمک به دستیابی به اهداف ایجاد می شوند. هنگام نوشتن KPI این مراحل را دنبال کنید:

برای KPI خود یک هدف روشن در نظر داشته باشید.

یکی از مهمترین بخش های نوشتن KPI ، مشخص کردن هدف است. کی پی ای باید با یک هدف اصلی مرتبط باشد. نه فقط یک هدف پیش پا افتاده ، یا چیزی که ممکن است شخص شما فکر کند مهم است.

KPI را با پرسنل خود به اشتراک بگذارید

KPI اگر ارتباط صحیحی در کل مجموعه برقرار نکند بی فایده است. چگونه پرستل و کادر درمان، همان افرادی که وظیفه دارند چشم انداز مراکز در مانی و زیبایی را تحقق بخشند، بدون اطلاع از شاخص ها، در جهت انجام آنها گام بردارند؟ و حتی بدتر، عدم به اشتراک گذاشتن KPI باعث ناامیدی پرسنل و  سایرین می شود، چرا که قادر به دیدن مسیری نیستند که مرکز شما در آن قرار گرفته است.

KPI ها برای اثربخشی نیاز به زمینه سازی دارند. این فقط در شرایطس صورت می پذیرد که فقط آنچه را که اندازه گیری می کنید توضیح ندهید ، بلکه دلیل اندازه گیری آن را توضیح دهید. در غیر این صورت آنها فقط کلماتی در صفحه هستند که هیچ معنایی برای شما یا پرسنل شما ندارند.

KPI را به صورت مداوم( هفتگی یا ماهانه )بررسی کنید

بررسی مداوم سیستم KPI برای نظارت بر صحت آن یا ایجاد تغییرات در آن لازم است. ردگیری مداوم اجرای آن به صورت هفتگی یا ماهانه و استخراج نتایج، به دستیابی به اهداف، کمک شایانی خواهد کرد. همه KPI ها موفق نیستند. برخی اهداف قابلیت تحقق ندارند و یا روند نامناسبی برای آن تدوین شده است. اینجاست که لزوم نظارت همیشگی بر KPI ها احساس می شود.

پس عملی شدن KPI ها یک فرآیند پنج مرحله ای است:

 1. اهداف خود  را مشخص کنید
 2. عملکرد فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید
 3. اهداف KPI در زمان های مختلف(کوتاه مدت و بلند مدت) را تنظیم کنید
 4. اهداف خود را با پرسنل خود مرور کنید
 5. پیشرفت و تعدیل آن را نظارت کنید

مهم است که بدانیم، وقتی اهداف خاص با جزئیات بیشتری را انتخاب می کنیم و برای آن مدت زمان معلومی مشخص می کنیم، با دقت بیشتری می توان روی دستیابی به آنها کار کرد و نتیجه بسیار بهتری کسب کرد. همچنین سنجش پیشرفت آنها نیز ساده تر بوده و نقاط عطف در این نقشه راه بهتر شناسایی می شوند.

مثلاً فرض کنیم که قرار است افزایش بیمار و یا مراجعین را 10% افزایش دهمی. برای رسیدن به آن نقطه باید اهداف ماهانه ، دو هفته ای یا حتی هفتگی را تعیین کنید. به این ترتیب می توان به طور مداوم مسیر دستیابی به هدف را بازنگری کرده و در صورت لزوم استراتژی های دیگری را اتخاذ کرد.
با توجه به هر ماه می توانید تقسیم بندی کنید که باید به رشد چند درصدی در افزایش لود بیمار و یا مراجعین داشته باشید.

اهداف KPI خود را در صورت لزوم به روز کنید

KPI ها منعطف هستند. در صورت لزوم آنها می توانند کامل و به‌روز شوند. فراموشی KPI ها خطرناک است، به طوری که ممکن است فعالیت ها در جهتی متفاوت با مسیر اصلی مجموعه  انجام شوند. باید این سیستم به طور مستمر بررسی شود و با توجه به تغییرات مجموعه، تغییر کنند.

برای کسی که قبلاً هرگز KPI ایجاد نکرده باشد، آشنایی با آن نداشته باشد و یا این سیستم متناسب با سمت او نباشد ممکن است همه این موارد بدون استفاده باشد پس بروز کردن آنها امری ضروری است. اما پس از چند بار طی کردن این روند، استفاده از آن ساده تر خواهد بود.

جمع بندی

بطور کلی KPI ها ابزاری مهم برای سنجش موفقیت مجموعه شما هستند. به این صورت که با تعریف کردن اهداف کوتاه یا بلند مدت و شاخص های عملکردی، میزان دستیابی به اهداف سازمانی، اندازه گیری و قابل رصد خواهند شد.

دام اصلی استفاده از KPI زمانی است که موفقیت حاصل شده است و لازم است به جای فراموش کردن این سیستم، برای رشد بیشتر اهداف جدیدی تعریف شود و از این سیستم هوشمند KPI دریغ نشود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست